Zimní tábor


ZDT aktuálně

Termín ZDT 4.–11. 2. 2023

Přihlašování

Všechny informace ohledně přihlašování na ZDT najdete na webu o. s. KOLT.

Pokyny pro rodiče

Všechny informace najdete na webu o. s. KOLT.

O zimním táboře

Zimní tábor připravuje naše parta nepřetržitě od doby, kdy je začal KOLT pořádat, tedy od jarních prázdnin 1997. Je to zimní tábor se vším všudy, hlavně se spoustou sněhu a velkým skiareálem kousek od chaty. Paráda!!

Pojetí a program

Zimní tábor pořádáme o jarních prázdninách pražských dětí. Náplní tábora je samozřejmě hlavně klasická "sněhová" aktivita – lyže a snowboardy. Nejde ale o klasický "lyžařský výcvik", tj. lyžařský dril od rána do večera, ale o tábor s uvolněnou atmosférou a programem podle momentálního zájmu dětí (na tábor zveme i děti – nelyžaře). Na táboře mohou děti bobovat, sáňkovat, hrát hokej, stavíme s nimi sněhuláky a iglú, koulujeme se atd. Jeden půlden mohou třeba strávit děti na sjezdovce, zatímco druhý si rády odpočinou na bobech a další vyrazí třeba na procházku zimní krajinou…

V případě nepřízně počasí, nebo jen pro nelyžaře či pro zpestření pobytu, se věnujeme také hrám v terénu, soutěžím, procházkám a hrám v místnosti. Samozřejmou je diskotéka a každodenní aktivní večerní program (malá celotáborová hra pro rovnocenné skupinky dětí) v herně. Když je to jen trochu možné, snažíme se s dětmi alespoň jednou za tábor vyrazit i na oblíbené noční lyžování. Někdy má náš tábor v programu i celodenní výlet do města (Trutnov, Liberec) na bazén.

Zimní tábory se konají vždy někde na horách v budově, kterou máme celou pro sebe. Na tábory jezdí 20–30 dětí a asi 10 dospělých. Většinou si sami vaříme a samozřejmě se staráme o kompletní program. Děti spí na pokojích (podle dispozice chaty) po 2–6 dětech, na celotáborovku jsou rozděleny do 4–6 smíšených skupin a na lyže/snowboardy je většinou rozdělujeme do 3 družstev podle lyžařských schopností.

Denní režim většinou začíná v 8 hodin budíčkem, následuje dopolední program, oběd, polední klid a odpolední program, po kterém se podává kolem 18. hodiny večeře. Po té následuje osobní volno a kolem 20. hodiny se všichni scházíme v jídelně (herně) na společný večerní program. Večerka je ve 22 hodin. Tábor trvá týden od soboty do soboty a jezdíme na něj pronajatým autobusem z Prahy.

Současná lokace

Od roku 2013 se náš ZDT koná v chatě U lesa (dříve RS Šroubárny) v Albrechticích.

Historie

Naše zimní tábory, které pořádáme nepřetržitě od roku 1997, proběhly již na několika místech. Od počátku až doposud pořádá „prvoběhový“ turnus parta vedená Lukmenem a jezdíme v termínu jarních prázdnin Prahy 6–10.

 • nejdřív jsme jezdili do Lužických hor, kde šlo spíše o jarní tábory se spoustou bojovek a her na louce a v lese, lyžování bylo pomálu:
  • 1997–1999 Jiřetín pod Jedlovou – penzion LOKODEPO
  • 2000–2002 Křečany – chata SEMPRA
 • v roce 2003 se tábor uskutečnil v Albrechticích v Jizerských horách, přímo pod Tanvaldským Špičákem na chatě SNĚŽENKA (jeden spojený turnus pro celou Prahu)
 • další rok jsme se přesunuli ještě více do hor, přímo na krkonošské svahy do Velké Úpy, do chaty VKUS. Tam jsme byli hodně spokojeni a jezdili jsme tam celých 9 let (2004–2012). Na Portáškách se samozřejmě hlavní táborovou náplní stalo lyžování, vzhledem k umístění chaty zhruba v polovině svahu byl režim vskutku ideální – před chatou nazout lyže, traverzem sjet na hlavní lanovku na Portášky a po lyžování opět sjet na lyžích až před chatu.
 • V roce 2013 jsme se po dlouhých letech rozloučili s Velkou Úpou a náš tábor přemístili na nové místo; vyzkoušeli jsme největší lyžařský areál Jizerských hor (Skiareál Tanvaldský Špičák), tábor se uskutečnil v RS Šroubárny v Albrechticích. Protože se nám tam líbilo, jezdíme tam doposud.

Celotáborovky

I když zimní tábor trvá jen týden a hlavním programem je samozřejmě lyžování, přesto máme i na zimáku každý rok celotáborovou hru. Každý den večer se scházíme v herně a hrajeme nejrůznější hry, které mají společný motiv. Celotáborovka je příběh, který spojuje jednotlivé herní večery (etapy) a dává jim společný cíl. Zásadně soutěží smíšené (vyrovnané) skupinky dětí, které se snaží po celý týden získat co nejvíc bodů, mincí, políček na herním plánu, žetonů a podobně. A většinou započítáváme do celotáborovky i některé venkovní aktivity, třeba turnaj v hokeji, stavby ze sněhu, nebo Olympiádu. A na závěr tábora jsou samozřejmě za svoji úspěšnost družinky bohatě odměněny :)

Za dlouhé roky našeho ZDT máme za sebou spoustu her. Dlužno podotknout, že se při nich náramně bavíme i my, dospěláci. Sice to vyžaduje docela náročnou přípravu v Praze i během tábora (zatímco děti spí, my trénujeme scénky, vymýšlíme dabingy, ladíme kostýmy, pilujeme generálky atd.), ale baví to jak nás, tak děti a to je to hlavní. Co jsme s dětmi v minulosti hráli?

 • 2022 Bludiště (Albrechtice, chata U Lesa):
  Kdo se neztratí v bludišti, ten se ani v životě neztratí… A stejné to bylo na letošním táboře.
 • 2021
  Tábor z důvodu pandemie COVID-19 neproběhl.
 • 2020 Fimfárum (Albrechtice, chata U Lesa):
  Každý večer byl vždy na začátku uvozen promítnutím jednoho z příběhů Jana Wericha, dabovaného on-line dospěláky, a následovalo několik tematických her pro skupinky dětí.
 • 2019 Simpsonovi (Albrechtice, chata U Lesa):
  Žažívali jsme každodenní strasti a radosti společně s nejpopulárnější žlutou rodinkou.
 • 2018 LEGO (Albrechtice, chata U Lesa):
  Spousta zajímavých her na téma Technics, StarWars, City i jiných a k tomu dvě odpolední LEGO herny pod vedením vedoucích. A infarktový závěr v podobě stavby co největší věže na úplný konec.
 • 2017 Hotel Transylvania (Albrechtice, chata U Lesa):
  Hrůzostrašné historky z upířího hradu a k tomu kupa zábavných her v režii vedoucích v rolích pohádkových postav
 • 2016 Mimoňové (Albrechtice, chata U Lesa):
  Dvojice hodných Mimoňů z kuchyně a ostatní vedoucí v rolích zlounů a škodičů všeho druhu…
 • 2015 Příběhy Jáji & Páji (Albrechtice, chata U Lesa):
  Souboj o žetony na motivy dabovaných večerníčkových příběhů
 • 2014 ZOH Albrechtvil (Albrechtice, RS Šroubárny):
  Tradiční i méně běžné sportovní disciplíny v přímém přenosu z olympijského studia
 • 2013 Doba ledová (Albrechtice, RS Šroubárny):
  Putování neznámými cestami (zabarvená mapka) na motivy populární kreslené pohádky
 • 2012 Mafie v Neapoli (Velká Úpa, chata Vkus):
  Mafiáni v Čechách(!) aneb zabírání území velkoměsta na mapě
 • 2011 Willy Fog – Cesta kolem světa (Velká Úpa, chata Vkus):
  Kolem zeměkoule a všemi kontinenty za pouhý týden
 • 2010 Pevnost Boyard (Velká Úpa, chata Vkus):
  Další dnes již legendární etapy pod vedením otce „Fífy“ Furata
 • 2009 Detektivní večery Cluedo (Velká Úpa, chata Vkus):
  Záhady a tajemství deskové hry, přenesené na Portášky
 • 2008 Putování hloupého Honzy (Velká Úpa, chata Vkus):
  Nezapomenutelné loutkové divadlo pod vedením „rejži“ Kuby
 • 2007 Večerníčky (Velká Úpa, chata Vkus):
  Příběhy Macha a Šebestové, Včelích medvídků, Káti a Škubánka či Telletubies v podání party dospěláků
 • 2006 ...A je to! (Velká Úpa, chata Vkus):
  Pat a Mat a jejich příběhy
 • 2005 Jen počkej, zajíci! (Velká Úpa, chata Vkus):
  Dabing nezapomenutelných příběhů z dětství našich vedoucích
 • 2004 Krkonošské pohádky (Velká Úpa, chata Vkus):
  Památné divadelní scénky, hrané dospěláky
 • 2003 Expedice na jižní pól (Albrechtice, chata Sněženka):
  Zimní outdoor putování na motivy Pytláka
 • 2002 Lodní souboj (Křečany, chata SEMPRA):
  Tradiční hry pro skupinky podkreslené oblíbenou dětskou hrou