Zimní tábor


ZDT 2019 se blíží!

Veškeré info viz.: Kompletní balík dokumentů k zimním táborům

Termin a cena:
16.2. - 23.2.2019
3.300 Kč a lyžařům je třeba dát dát peníze na vleky, cca 1.500 Kč

v ceně: doprava, ubytování, strava, pitný režim, program, dozor

E-přihláška, kterou lze vyplnit online.

ZDE najdete přihlášku ke stažení.

Místo pobytu:

 • Albrechtice v Jizerských horách – Tanvaldský Špičák 831 m.n.m.
 • Chata U lesa (bývalé RS Šroubárny) nedaleko od dolní stanice vleků ŠPIČÁK II GPS 50°45'37.938"N, 15°16'37.770"E
 • Skiareál Tanvaldský Špičák – největší lyžařský areál Jizerských hor - více viz Ski Areál Tanvaldský Špičák
 • Ideální umístnění chaty představuje pro lyžaře ráno jen asi 300 metrů pěšinou do kopce k vlekům, odpoledne návrat na lyžích až před chatu.

Ubytování:

 • Chata U lesa
  • příjezd aut (zásoby, vybavení) až k chatě, autobus cca 200 metrů
  • velká a výborně vybavená kuchyně
  • dvě jídelny, sloužící večer jako spol. místnost a herna
  • dostatečné sociální zázemí (WC a sprchy)
  • vytápěná lyžárna / botárna
 • pokoje pro 2-5 dětí a pro vedoucí, celk. kapacita až 32 dětí
 • vytápění všech místností ústředním topením (kotle na plyn)
 • venkovní letní bazén a volejbalový kurt – v zimě prostor pro hry a sport (hokej)

Pokyny k přihlašování

 • Vyplňte elektronickou přihlášku dítěte (prosíme o svědomité vyplnění všech jejích částí). Přijetí přihlášky vám obratem potvrdíme SMS zprávou / emailem.
 • Zaplaťte cenu pobytu dítěte, tj. 3.300,- Kč (na druhého sourozence v rodině sleva 10%, na třetího 20% atd.), nebo alespoň zálohu ve výši 1.000 Kč. Peníze vložte či převeďte na náš běžný účet u banky číslo 2600364317, kód banky 2010 (FIO). Vklad proveďte zvlášť za každé dítě a jako variabilní symbol platby (VS) uveďte nejlépe rodné číslo dítěte! Prosíme, neposílejte peníze složenkami České pošty!!!
 • Vaše dítě má zajištěnu účast na táboře až ve chvíli, kdy dostaneme jak Vaši přihlášku, tak peníze na náš účet. Zaregistrování dítěte na tábor Vám ihned potvrdíme e-mailem nebo SMS zprávou.
 • Na zdravotní kartě dítěte si nechejte příslušným lékařem potvrdit vyhovující zdravotní stav Vašeho dítěte, což je zákonná povinnost. Zdravotní kartu odevzdáte zdravotnici tábora až při odjezdu dítěte na tábor u autobusu. Samozřejmě akceptujeme i posudky cizí – důležité je, aby se obsahově shodovaly s naším vzorem. Lze použít i starší potvrzení (např. ze ŠvP), protože má platnost 24 měsíců ode dne vystavení lékařem. Avšak pozor - i přes rel. dlouhou platnost posudku důrazně upozorňujeme rodiče, že posudek má reflektovat aktuální zdravotní stav dítěte! V případech těžších nemocí, úrazů apod. je tedy vždy třeba požádat u ošetřujícího lékaře o posudek nový, aktuální! V každém případě si vždy ponechejte originál potvrzení pro příp. budoucí použití a u odjezdu na náš tábor odevzdejte zdravotníkovi pouze fotokopii.

Odjezd a příjezd

 • Stanoviště zájezdové dopravy Černý Most v Chlumecké ulici
 • K parkování využijte buď odstavný pruh přímo na Chlumecké ulici nebo parkoviště nad stáním (příjezd z ulice Bryksova)
 • Odjezd 16.2.2018 ve 14 hodin (sraz 13:30), příjezd 23.2.2018 kolem 14 hodiny

Úvod a historie

Zimní tábor pořádá naše parta nepřetržitě od doby, kdy je začal KOLT dělat, tedy od jarních prázdnin 1997.

Zimní tábory pořádáme v termínech jarních prázdnin pražských dětí. Jedná se o týdenní pobyt na horách, kde hlavní náplní má být samozřejmě lyžování a další sněhové radovánky, ovšem nejen to. Od počátku jsme náš tábor koncipovali opravdu jako „tábor“, nikoliv „lyžařský výcvik“. Dveře otevřené proto u nás mají i bobaři, tedy děti, které buďto vůbec lyžařskou výbavu nemají, anebo jednoduše v průběhu týdne ztratí o lyže zájem a chtějí si jen tak zadovádět na sněhu. Program a náplň máme i pro ně!

Pojetí a program

Zimní tábor pořádáme o jarních prázdninách pražských dětí. Náplní tábora je samozřejmě hlavně klasická "sněhová" aktivita - lyže a snowboardy. Nejde ale o klasický "lyžařský výcvik", tj. lyžařský dril od rána do večera, ale o tábor s uvolněnou atmosférou a programem podle momentálního zájmu dětí (na tábor zveme i děti - nelyžaře). Na táboře mohou děti bobovat, sáňkovat, hrát hokej, stavíme s nimi sněhuláky a iglú, koulujeme se atd. Jeden půlden mohou třeba strávit děti na sjezdovce, zatímco druhý si rády odpočinou na bobech a další vyrazí třeba na procházku zimní krajinou… V případě nepřízně počasí, nebo jen pro nelyžaře či pro zpestření pobytu, se věnujeme také hrám v terénu, soutěžím, procházkám a hrám v místnosti. Samozřejmou je diskotéka a každodenní aktivní večerní program (malá celotáborová hra pro rovnocenné skupinky dětí) v herně. Když je to jen trochu možné, snažíme se s dětmi alespoň jednou za tábor vyrazit i na oblíbené noční lyžování. A každý rok má náš tábor v programu i celodenní výlet do města (Trutnov, Liberec) na bazén.

Zimní tábory se konají vždy někde na horách v budově, kterou máme celou pro sebe - na tábory jezdí 20-30 dětí a asi 10 dospělých. Sami si vaříme a samozřejmě se staráme o kompletní program. Děti spí na pokojích (podle dispozice chaty) po 2-6 dětech, na celotáborovku jsou rozděleny do 4 smíšených skupin a na lyže/snowboardy je většinou rozdělujeme do 3 družstev podle schopností. Denní režim většinou začíná v 8 hodin budíčkem, následuje dopolední program, oběd, polední klid a odpolední program, po kterém se podává kolem 18. hodiny večeře. Po té následuje osobní volno a kolem 20. hodiny se všichni scházíme v jídelně (herně) na společný večerní program. Večerka je ve 22 hodin. Tábor trvá týden od soboty do soboty a jezdíme na něj pronajatým autobusem z Prahy.

Lokace

Od roku 2013 náš ZDT koná v chatě U lesa v Albrechticích. Tato chata (dřív RS Šroubárny) se nám po skončení éry na Portáškách osvědčila a proto jsme se dohodli, že tam budeme pořádat naše zimní tábory.

Dřívější tábory

Naše zimní tábory, které pořádáme nepřetržitě od roku 1997, proběhly již na několika místech. Od počátku až doposud pořádá „prvoběhový“ turnus parta vedená Lukmenem a jezdíme v termínu jarních prázdnin Prahy 6-10.

 • nejdřív jsme jezdili do Lužických hor, kde šlo spíše o jarní tábory se spoustou bojovek a her na louce a v lese, lyžování bylo pomálu:
  • 1997-1999 Jiřetín pod Jedlovou - penzion LOKODEPO
  • 2000-2002 Křečany - chata SEMPRA
 • v roce 2003 se tábor uskutečnil v Albrechticích v Jizerských horách, přímo pod Tanvaldským Špičákem na chatě SNĚŽENKA (jeden spojený turnus pro celou Prahu)
 • další rok jsme se přesunuli ještě více do hor, přímo na krkonošské svahy do Velké Úpy, do chaty VKUS. Tam jsme byli hodně spokojeni a jezdili jsme tam celých 9 let (2004-2012). Na Portáškách se samozřejmě hlavní táborovou náplní stalo lyžování, vzhledem k umístění chaty zhruba v polovině svahu byl režim vskutku ideální - před chatou nazout lyže, traverzem sjet na hlavní lanovku na Portášky a po lyžování opět přetraverzovat z kopce až před chatu.
 • V roce 2013 jsme se po dlouhých letech rozloučili s Velkou Úpou a náš tábor přemístili na nové místo; vyzkoušeli jsme největší lyžařský areál Jizerských hor (Skiareál Tanvaldský Špičák), tábor se uskutečnil v RS Šroubárny v Albrechticích. Protože se nám tam líbilo, jezdíme tam doposud.

Celotáborovky

I když zimní tábor trvá jen týden a hlavním programem je samozřejmě lyžování, přesto máme i na zimáku každý rok celotáborovou hru. Každý den večer se scházíme v herně a hrajeme nejrůznější hry, které mají společný motiv. Celotáborovka je příběh, který spojuje jednotlivé herní večery (etapy) a dává jim společný cíl. Zásadně soutěží smíšené (vyrovnané) skupinky dětí, které se snaží po celý týden získat co nejvíc bodů, mincí, políček na herním plánu, žetonů a podobně. A většinou započítáváme do celotáborovky i některé venkovní aktivity, třeba turnaj v hokeji, stavby ze sněhu, nebo Olympiádu. A na závěr tábora jsou samozřejmě za svoji úspěšnost družinky bohatě odměněny :)

Za dlouhé roky našeho ZDT máme za sebou spoustu her. Dlužno podotknout, že se při nich náramně bavíme i my, dospěláci. Sice to vyžaduje docela náročnou přípravu v Praze i během tábora (zatímco děti spí, my trénujeme scénky, vymýšlíme dabingy, ladíme kostýmy, pilujeme generálky atd.), ale baví to jak nás, tak děti a to je to hlavní. Co jsme s dětmi v minulosti hráli?

 • 2019 SIMPSONOVI (Albrechtice, chata U Lesa):
  Týden na horách tématicky propojený příhodami světoznámé žluté rodinky.
  Fotogalerie ZDT 2019
 • 2018 LEGO (Albrechtice, chata U Lesa):
  Spousta zajímavých her na téma Technics, StarWars, City i jiných a k tomu dvě odpolední LEGO herny pod vedením vedoucích. A infarktový závěr v podobě stavby co největší věže na úplný konec.
  Fotogalerie ZDT 2018
 • 2017 HOTEL TRANSYLVANIA (Albrechtice, chata U Lesa):
  Hrůzostrašné historky z upířího hradu a k tomu kupa zábavných her v režii vedoucích v rolích pohádkových postav.
  Fotogalerie ZDT 2017
 • 2016 MIMOŇOVÉ (Albrechtice, chata U Lesa):
  Dvojice hodných Mimoňů z kuchyně a ostatní vedoucí v rolích zlounů a škodičů všeho druhu…
  Fotogalerie ZDT 2016
 • 2015 PŘÍBĚHY JÁJY & PÁJY (Albrechtice, chata U Lesa):
  souboj o žetony na motivy dabovaných večerníčkových příběhů
 • 2014 ZOH ALBRECHTVIL(Albrechtice, RS Šroubárny):
  Tradiční i méně běžné sportovní disciplíny v přímém přenosu z olympijského studia
 • 2013 DOBA LEDOVÁ(Albrechtice, RS Šroubárny):
  Putování neznámými cestami (zabarvená mapka) na motivy populární kreslené pohádky
 • 2012 MAFIE V NEAPOLI(Velká Úpa, chata Vkus):
  Mafiáni v Čechách(!) aneb zabírání území velkoměsta na mapě
 • 2011 WILLY FOG – CESTA KOLEM SVĚTA(Velká Úpa, chata Vkus):Kolem zeměkoule a všemi kontinenty za pouhý týden
 • 2010 PEVNOST BOYARD(Velká Úpa, chata Vkus):
  Další dnes již legendární etapy pod vedením otce „Fífy“ Furata
 • 2009 DETEKTIVNÍ VEČERY CLUEDO(Velká Úpa, chata Vkus):
  Záhady a tajemství deskové hry, přenesené na Portášky
 • 2008 PUTOVÁNÍ HLOUPÉHO HONZY(Velká Úpa, chata Vkus):
  Nezapomenutelné loutkové divadlo pod vedením „rejži“ Kuby
 • 2007 VEČERNÍČKY(Velká Úpa, chata Vkus):
  Příběhy Macha a Šebestové, Včelích medvídků, Káti a Škubánka či Telletubies v podání party dospěláků
 • 2006 A JE TO!(Velká Úpa, chata Vkus):
  Pat a Mat a jejich příběhy
 • 2005 JEN POČKEJ ZAJÍCI!(Velká Úpa, chata Vkus):
  Dabing nezapomenutelných příběhů z dětství našich vedoucích
 • 2004 KRKONOŠSKÉ POHÁDKY(Velká Úpa, chata Vkus):
  Památné divadelní scénky, hrané dospěláky
 • 2003 EXPEDICE NA JIŽNÍ PÓL(Albrechtice, chata Sněženka):
  Zimní outdoor putování na motivy Pytláka
 • 2002 LODNÍ SOUBOJ(Křečany, chata SEMPRA):
  Tradiční hry pro skupinky podkreslené oblíbenou dětskou hrou